Uroczyste otwarcie Marina Puck

Utworzono: 22-07-2023

Marina Puck - zacumuj w sercu żeglarskiego raju

Wyczekiwane przez wiele lat otwarcie Mariny Puck stało się rzeczywistością. Niewątpliwie jest to nie tylko wielka inwestycja ale i spełnione marzenie. Nasza urokliwa, nadmorska miejscowość może teraz dumnie zaprezentować swoje najnowsze dzieło - przepiękną Marinę, która bez wątpienia stanie się jednym z najważniejszych żeglarskich punktów na mapie Polski.

Uroczyste otwarcie:

Dziękujemy za tak liczne przybycie na otwarcie w dniu 22.07.2023 i wspólne świętowanie. Puck dawno nie widział tylu pozytywnych emocji, radości i uśmiechu. Tego dnia każdy mógł odczuć,  że stanowimy zgraną społeczność. Społeczność, która nawzajem się wspiera i wspólnie cieszy z tego jak Puck się rozwija.

Cieszymy się z przybycia tylu turystów i wielu miłych słów na temat Pucka jako miejscowości turystycznej, unikatowej pod względem walorów historycznych. Dawno nie słyszeliśmy tylu deklaracji powrotów i polecania nas innym, jako miejsca idealnego na wypoczynek i morską rekreację.

Zależało nam żeby tego dnia wszyscy mogli świętować, dlatego na terenie Mariny Puck zorganizowalismy bezpłatne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Największym powodzeniem cieszyły się rejsy różnymi jednostakami (Puccczanka, Ohar, Szuwarek). Tego dnia mieszkańcy Pucka mieli również  okazję odbyć rejs luksusowym katamaranem StaMaria ( długość całkowita - 17,60 m, szerokość - 9,20 m ). Sta Maria jest jedynym katamaranem na polskim wybrzeżu, który na pokładzie pomieści aż 22 gości. Warto dodać, że pierwszy raz jednostka wpłynęła i zacumowała w Pucku właśnie z okazji otwarcia Mariny Puck.

Dzieci oprócz rejsów z rodzicami z przyjemnością korzystały z licznych animacji i konkursów o tematyce morskiej. Mogły skorzystać z dmuchańców oraz spotkać  szczudlarzy w marynarskich strojach, którzy rozśmieszali i rozdawali słodkości.

Woda to nie tylko przyjemność ale i bezpieczeństwo. O edukacje w tym zakresie zadbały Komenda Wojewódzka Policji oraz Straż Pożarna. Z kolei na temat żeglarstwa można było porozmawiać z pasjonatami i profesjonalistami w namiocie Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tego dnia odbyło sie również kilka wydarzeń sportowych związanych z wodą. Na szczegolną uwagę zasługuje reaktywacja Maratonu Lwów Morskich (dawniej Wilków Morskich). Nazwa Maratonu nawiązuje do herbu Miasta Puck. Śmiałkowie pokonali dystans 7 km z Chałup do Pucka gdzie uroczyście przywitali ich mieszkańcy, turyści, oraz przedstawicele władz miasta z Panią Burmistrz na czele. Już od przyszłego roku w maratonie będzie mógł wystartować każdy. Dostępne będą 3 kategorie:  Lwice, Lwy oraz Lwiątka. Wydarzenie to jest wspaniałym nawiązaniem do historii morskiej Pucka.

Oprócz Maratonu odbyły się również Onkoregaty im. Księdza Jana Kaczkowskiego ( organizator Fundacja Drabina Piotr Pogon)  oraz regaty windsurfingowe dla dzieci i młodzieży o Puchar Pucka. Organizatorem regat był AG Buy Surf.

Oczywiście jak świętować to hucznie, dlatego nie zabrakło uczty muzycznej. Zagrały dla Was takie zespoły jak: Kubryk, Fucus, Spinaker, 4razywroku oraz gwiazda wieczoru - Kombi Łosowski, który uatrakcyjnił swój koncert pokazem laserowym.  

 

Wspólna radość z sukcesu:

W tym wyjątkowym dniu wspierało nas i cieszało z sukcesu Pucka wielu naszych przyjaciół. Gościliśmy liczne delgacje m.in: miasto partnerskie Cieszyn, miasto partnerskien Stein, przedstawiciele świata sportu, kultury i polityki. Niektórzy specjalnie na to wydarzenie przerwali swój urlop, co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem a jednoczesnie utwierdziło w przekonaniu, jak ważne wydarzenie mieliśmy zaszczyt i przyjemność organizować.

Dziękujemy za odwiedziny żeglarzom i wszystkim pasjonatom rekreacji morskiej. W dniu otwarcia wspierało nas wielu wybitnych żeglarzy - autorytetów i medalistów. Z wielką przyjemnością dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tego dnia Marina Puck zdecydowanie była centrum żeglarstwa. Wszystkie miejsca postojowe zapełnione a Marina dosłownie tętniła życiem. Wraz z otwarciem zyskaliśmy 98 nowych miejsc cumowniczych co w połączeniu z częścią historyczną (port rybacki) oraz częścią sportową (port jachtowy) daje w sumie aż 180 miejsc dla jednostek pływających.

Tego dnia był z nami również Piotr Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. PZŻ objął patronat honorowy nad całym wydarzeniem, co jest niewątpliwym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że powstanie Mariny Puck jest istotne nie tylko dla Pucka ale i całego żeglarstwa. Piotr Chamera o powstaniu nowej przystani w Pucku:

Inwestycje w infrastrukturę żeglarską zawsze bardzo mnie cieszą. To impuls dla rozwoju żeglarstwa, a fakt, że tego typu inwestycje niemal zawsze realizowane są przy wsparciu samorządów jest niezwykle budujący. Tak jest w przypadku nowej mariny jachtowej w Pucku, w otwarciu której miałem przyjemność uczestniczyć. W ramach inwestycji wybudowano falochron wschodni, nabrzeże, pomosty pływające i 98 nowych miejsc do cumowania. A to dopiero początek, w planie jest dalsza rozbudowa Mariny Puck.

Miasto Puck to bardzo ważny ośrodek na żeglarskiej mapie Polski. Stąd pochodzi wielu świetnych żeglarzy, tutaj szlifowały i wciąż szlifują się żeglarskie diamenty, to także baza wielu perfekcyjnie organizowanych imprez żeglarskich, z regatami rangi mistrzowskiej na czele. Rozbudowa mariny to kolejny, milowy wręcz krok w budowaniu żeglarskiej tożsamości Pucka. Gratuluję władzom samorządowym, Hannie Pruchniewskiej - burmistrz Miasta Puck oraz Mieczysławowi Srtuk, marszałkowi woj. pomorskiego oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tej potrzebnej żeglarzom inwestycji i trzymam kciuki za kolejne kroki.

Natomiast Piotr Myszka, który jest ambasadorem Mariny Puck oraz multimedalistą ( Olimpijczyk Tokio 2020, Olimpijczyk Rio 2016,  Mistrz Świata 2016, 2010, Mistrz Europy 2011, 2014 ) cały czas podkreśla atuty Zatoki Puckiej jako miejsca gdzie zawsze wieje odpowiedni wiatr i żeglarsko nie ma lepszej destynacji w Polsce. Zarówno osoba początkująca jak i zawodowiec znajdą dla siebie dogodne warunki do ćwiczeń i treningów na wodzie. Dzięki powstaniu Mariny mamy szansę żeby stać się najlepszym punktem na mapie żeglarskiej Polski. Piotr Myszka docenia i podkreśla zmiany jakie zachodzą w naszych mieście. Puck zna bardzo dobrze ponieważ to własnie w tutaj, w 1996 roku rozpoczynał swoją karierę żeglarską. Na rozwój miasta wpływa nie tylko zmiana infrastuktury żeglarskiej ale i coraz większa baza noclegowa, bogata oferta gastronomiczna a także przyjaźni i uśmiechnięci mieszkańcy. Piotr Myszka podkreśla również, że Puck zasługuje na miano miejsca przyjaznego rodzinom z dziećmi zarówno do życia jak i urlopu. Wieść o naszej Marinie będzie z przyjemnością propagować w środowisku żeglarskim nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Nowy morski rozdział w historii Pucka:

Nowa przystań z pewnością wpłynie na rozwój żeglarstwa w regionie. Można powiedzieć, że wraz z otwarciem Mariny, Puck wypływamy na szerokie wody. Kultywujemy historię miasta (port słowiański, flota królewska, miejsce zaślubin Polski z morzem), tradycję przodków, oraz przypominamy o tym co zapomniane czyli o nierozerwalnej więzi Pucka z wodą od prastarych czasów słowiańskich.

Warto nadmienić, że oddaliśmy do użytku pierwszy etap Mariny Puck.  W kolejnych latach planowany jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacja pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie  250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

Otwarcie nowej Mariny w Pucku to wydarzenie, które z pewnością zapisało się na stałe w historii miasta i regionu. Mieszkańcy, turyści oraz miłośnicy żeglarstwa otrzymali niepowtarzalną okazję, aby cieszyć się nie tylko pięknem Zatoki Puckiej, ale również nowoczesnym zapleczem, które ułatwi spełnianie ich żeglarskich marzeń. Otrzymaliśmy również wyjątkowe miejsce do spacerowania, relaksu a także podziwiania spektakularnych wschodów i zachodów słońca.

22 lipiec 2023 - ta data już na zawsze zapisała się na kartach historii Pucka

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że wspólnie tworzymy historię i razem będziemy snuć morskie opowieści

Jeszcze raz dziękujemy Wam za obecność i dzielenie się radością

 

Uroczyste otwarcie Marina Puck